ExamVeda
Login
Home
Problems on Trains
?

A train running at the speed of 60 kmph crosses a 200 m long platform in 27 seconds. What is the length of the train?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
$$\eqalign{ & {\text{Speed}} \cr & {\text{ = }}\left( {60 \times \frac{5}{{18}}} \right){\text{m/sec}} \cr & {\text{ = }}\frac{{50}}{3}{\text{m/sec}} \cr & {\text{Time = 27 sec}}{\text{.}} \cr & {\text{Let the length of the train be }}x{\text{ metres}}{\text{.}} \cr & {\text{Then,}}\frac{{x + 200}}{{27}}{\text{ = }}\frac{{50}}{3}{\text{ }} \cr & \Leftrightarrow x + 200 = \left( {\frac{{50}}{3} \times 27} \right) = 450 \cr & \Leftrightarrow x = 450 - 200 = 250{\text{ metres}} \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.