?
A vegetable seller sells potatoes at Rs. 22 per kg which he purchased at Rs. 18 per kg. But he gives only 850 grams of potatoes instead of 1 kg while selling. What is the actual percentage profit earned by the seller?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Cost price of 1 kg potato = 18
Selling price of 1 kg potato = 22
Profit % $$ = \frac{4}{{18}} \times 100 = 22.22\% $$
Now,
Selling price of 1 kg potato = 22
Profit % $$ = \frac{4}{{18}} \times 100 = 22.22\% $$
Now,
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login