?
A watch costing Rs. 120 was sold at a loss of 15%. At what price was it sold?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
120 (CP) --- 15% ↓(loss) → 102 (SP)
Mental work:
10% of Rs. 120 = 12
5% of Rs 120 = 6
Mental work:
10% of Rs. 120 = 12
5% of Rs 120 = 6
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login