?
Abhi bought two articles for Rs. 624. He sold one at a loss of 14% and the other at a profit of 14%. If the selling price of both the articles is equal. Then the difference between their cost prices (in Rs.) is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
\[\begin{array}{*{20}{c}}
{}&{\text{I}}&{{\text{II}}} \\
{{\text{Cost Price}} \to }&{{{50}_{ \times 57}}}&{{{50}_{43}}} \\
{{\text{Profit/Loss}} \to }&{ - 7}&{ + 7} \\
{{\text{Sale Price}} \to }&{{{43}_{ \times 51}}}&{{{57}_{ \times 43}}}
\end{array}\]
Cost price = 50(57 + 43)
= 5000 unit → 624
= 1 unit → $$\frac{{624}}{{5000}}$$
Difference of Cost price $$ = \frac{{\left( {50 \times 14} \right) \times 624}}{{5000}} = 87.36$$
Cost price = 50(57 + 43)
= 5000 unit → 624
= 1 unit → $$\frac{{624}}{{5000}}$$
Difference of Cost price $$ = \frac{{\left( {50 \times 14} \right) \times 624}}{{5000}} = 87.36$$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login