?
After allowing a discount of 11.11%, a trader still makes a gain of 14.28%. At how many percent above the cost price does he mark on his goods?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
Let the CP be Rs. 100, then SP = 100 + 14.28% of 100 = Rs. 114.28
(As Profit = 14.28%)
This profit is arrived after giving discount of 11.11% on the marked price.
Let the marked price be x
X - 11.11% of X = 114.28
X × $$\frac{{100 - 11.11}}{{100}}$$ = 114.28
X = $$\frac{{114.28 \times 100}}{{8889}}$$ = Rs. 128.56, which is more than 28.56% of CP.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login