?
Ajay bought a motor cycle for Rs. 50,000. 2 years later he sold it to Vijay at 10% less of the cost price. Vijay spend 5% of the purchasing price on its maintenance. Later Vijay displayed the sale price of his motorcycle Rs. 50,000. Chetan wanted to purchase it at 15% discount but Vijay gave him two successive discounts of 10% and 5% instead of 15% in one time. What is the actual discount availed by Chetan?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
100 --- 10%↓(1st discount) → 90 --- 5%↓ → 85.5
Net discount = 100 - 85.5 = 14.5%
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Logintotal discount = a + b - (a*b/100) = 10 + 5 - [(10*5)/100] = 15 - (1/2) = 14.5