ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

An article is listed at Rs. 920. A customer pays Rs. 742.90 for it after getting two successive discounts. If the rate of first discount is 15%, the rate of 2nd discount is:

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
MP = 920
After first discount Marked Price (MP) become,
= 920 - 15% of 920 = 782
The Selling Price (SP) = 742.90
Let second discount was x% on 782
782 - x% of 782 = 742.90
$$\frac{{782x}}{{100}}$$ = 39.1
782x = 3910
x = 5%
Second Discount = 5%

Short-Cut
920 == 15%(1st discount)) == 782 == x%↓(2nd discount) ⇒ 742.90
Then,
$$\eqalign{ & x\% = \frac{{\left( {782 - 742.90} \right) \times 100}}{{742.90}} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = \frac{{39.1 \times 100}}{{742.90}} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 5\% \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

2 Comments
Mohammad Qadir
Mohammad Qadir 8 years ago
Why going in so complexity we have to consider 782(the figure we got after diducting the first discount which is 15%)as a main figure. Now according to question the SP is 742.90 the difference between the main figure and the SP is 39.10. We all know that once we get the difference between SP and CP we can easily calculate the profit ot loss as follows:-
920-15%of920=782
SP=742.90
DIFFERENCE= 920-742.90=39.10
Now= 39.10/100*782*100=5%
Sudhakar Prajapati
Sudhakar Prajapati 11 years ago
Correct Answer = B