ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

An article marked at Rs. 540 is sold at Rs. 496.80 in an off - season offer. Then the rate of discount offered (in percent) is = ?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
$$\eqalign{ & {\text{Discount}} \cr & = 540 - 496.80 \cr & = 43.2 \cr & {\text{Discount }}\% \cr & = \frac{{43.2}}{{540}} \times 100 \cr & = 8\% \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.