ExamVeda
Login
Home
21
A shopkeeper purchased 150 identical pieces of calculators at the rate of Rs. 250 each. He spent an amount of Rs. 2500 on transport and packing. He fixed the labelled price of each calculator at Rs. 320. However, he decided to give a discount of 5% on labelled price. What is the percentage profit earned by him ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Cost of each calculator}} \cr & {\text{ = Rs}}{\text{.}}\left( {250 + \frac{{2500}}{{150}}} \right) \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 266}}\frac{2}{3} \cr & {\text{S}}{\text{.P}}{\text{. of each calculator}} \cr & {\text{ = Rs}}{\text{.}}\left( {\frac{{95}}{{100}} \times 320} \right) \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 304}}{\text{}} \cr & \therefore {\text{ Profit }}\% \cr & {\text{ = }}\left( {\frac{{112}}{3} \times \frac{3}{{800}} \times 100} \right)\% \cr & = 14\% \cr} $$
22
If a man estimates his loss as 20% of the selling price, then his loss percent is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
According to the question,
Loss = 20% Selling price
$$i.e.\frac{{{\text{Loss}}}}{{{\text{Selling price}}}} = \frac{1}{5}$$
∴ Cost price = Selling price + Loss
= 5 + 1
= 6
$$\eqalign{ & \therefore {\text{Loss}}\% = \frac{1}{6} \times 100 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = \frac{{50}}{3}\% \cr} $$
23
A person sold a TV for Rs. 9400 then he lost a particular amount. When he sold another TV of the same type at Rs. 10600, his gain was double the former loss. What was the cost price of each TV?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
According to the question,
Given,
Loss = Cost price - 9400 = x ......(i)
Profit = 10600 - Cost price = 2x .......(ii)
Put the value of equation (i) in equation (ii)
∴ 10600 - Cost price = 2
(Cost price - 9400)
10600 - Cost price = 2 Cost Price - 18800
3 Cost price = 29400
$$\eqalign{ & {\text{Cost price}} = \frac{{29400}}{3} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 9800 \cr & {\text{Cost price}} = {\text{Rs}}{\text{. 9800}} \cr} $$
24
A person bought 50 pens for Rs. 50 each. He sold 40 of them at a loss of 5%. He wants to gain 10% on the whole. Then his gain percent on the remaining pens should be = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
According to the question,
Cost price of pen = Rs. 50
Cost price of 50 pen = Rs. 50 × 50
= Rs. 2500
To gain 10% overall sold at = Rs. 2750
Now, 40 pen sold at 5% loss
∴ Selling price of 40 pens
= 40 × 47.5
= Rs. 1900
Remaining 10 pens sold to get overall profit of 10% at = Rs. 850
selling price of 1 (remaining pens)
$$ = \frac{{850}}{{10}} = {\text{Rs}}{\text{. 85}}$$
Cost price of 1 pen = Rs. 50
Profit % of remaining pens
$$\eqalign{ & {\text{ = }}\frac{{35}}{{50}} \times 100 \cr & = 70\% \cr} $$
25
A person first increases the price of a commodity by 10% and then he announces a discount of 15%. The actual discount on the original price is -
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
Let the original price of the commodity be Rs. 100.
Increased price = Rs. 110
Price after discount
$$\eqalign{ & = {\text{85}}\% {\text{ of Rs}}{\text{.110}} \cr & {\text{ = Rs}}{\text{.}}\left( {\frac{{85}}{{100}} \times 110} \right) \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 93}}{\text{.50}}{\text{}} \cr} $$
∴ Discount on original price = (100 - 93.50)% = 6.5%
26
Raman bought a camera and paid 20% less than its original price. He sold it at 40% profit on the price he had paid. The percentage of profit earned by Raman on the original price was -
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
Let the original price of the camera be Rs. 100.
Discounted price = Rs. 80
Profit = 40%
∴ S.P. = 140% of Rs. 80
$$\eqalign{ & {\text{ = Rs}}{\text{.}}\left( {\frac{{140}}{{100}} \times 80} \right) \cr & = {\text{Rs}}{\text{.112}}{\text{.}} \cr} $$
So, profit percentage on original price = (112 - 100)% = 12%
27
A cloth merchant sold half of his cloth at 40% profit, half of remaining at 40% loss and the rest was sold at the cost price. In the total transaction his gain or loss will be = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
let there is 100 stock with price cost price Rs. 100.
Total cost is 100 × 100 = Rs. 10000
∴ 50 item sold at price 40% profit
i.e = 140 × 50 = Rs. 7000
⇒ 25 item sold at price 40% loss
i.e = 60 × 25 = Rs. 1500
⇒ And remaining 25 item sold at cost price
i.e = 100 × 25 = Rs. 2500
∴ total sell price is 7000 + 1500 + 2500 = Rs. 11000 (profitable)
∴ Profit% is 10% gain
28
A man purchased 150 pens at the rate of Rs. 12 per pen. He sold 50 pens at a gain of 10%. The percentage gain at which he must sell the remaining pens so as to gain 15% on the whole outlay is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
According to the question,
Pen × Profit (%) = Total Profit
Total 150 pens × 15 = 2250
50 × 10 = 500
100 × a = 1750
a = 17.5
∴ Remaining profit% of pen = 17.5% or $$17\frac{1}{2}$$%
29
From 2008 to 2009, the sales of a book decreased by 80%. If the sales in 2010 were the same as in 2008, by what percent did it increase from 2009 to 2010 ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
Decrease in sale = 80% from 2008 to 2009
Now, sales of 2010 are same as in 2008
:. Increase in sales
$$\eqalign{ & = \left[ {\frac{{100 \times {\text{a}}}}{{100 - {\text{a}}}}} \right]\% \cr & = \left[ {\frac{{100 \times 80}}{{100 - 80}}} \right]\% \,\,\,\left[ {{\text{a}} = 80\% } \right] \cr & = \frac{{8000}}{{20}}\% \cr & = 400\% \cr} $$
30
A trader marked the price of a product in such a way that it is 20% more than the cost price. If he allows 10% discount on the marked price to the customer then his gain is -
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
Let Cost price= Rs. 100
Then,
Marked price = Rs. 120
Selling price = 90% of Rs. 120
$$\eqalign{ & = {\text{Rs}}{\text{.}}\left( {\frac{{90}}{{100}} \times 120} \right) \cr & = {\text{Rs}}{\text{.108}}{\text{}} \cr} $$
∴ Profit % = (108 - 100) % = 8%