ExamVeda
Login
Home
21
A seller uses faulty weight in place of a 2 kg weight and earns a 25% profit. He claims that he is selling on the cost price in front of the customers but uses a faulty weight. How much error is there in the 2 kg weight to gain 25%?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
Seller uses faulty weight instead of 2 kg i.e., 2000 gram
Gain = 25%
Let's say error = $$a$$
$$\eqalign{ & {\text{Profit }}\% = \frac{{{\text{Error}}}}{{{\text{True weight}} - {\text{Error}}}} \times 100 \cr & 25 = \frac{a}{{2000 - a}} \times 100 \cr & \frac{1}{4} = \frac{a}{{2000 - a}} \cr & 2000 - a = 4a \cr & 2000 = 5a \cr & {\text{So, }}a = 400{\text{ gm}}{\text{.}} \cr} $$
22
Abhi bought two articles for Rs. 624. He sold one at a loss of 14% and the other at a profit of 14%. If the selling price of both the articles is equal. Then the difference between their cost prices (in Rs.) is:
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
\[\begin{array}{*{20}{c}} {}&{\text{I}}&{{\text{II}}} \\ {{\text{Cost Price}} \to }&{{{50}_{ \times 57}}}&{{{50}_{43}}} \\ {{\text{Profit/Loss}} \to }&{ - 7}&{ + 7} \\ {{\text{Sale Price}} \to }&{{{43}_{ \times 51}}}&{{{57}_{ \times 43}}} \end{array}\]
Cost price = 50(57 + 43)
= 5000 unit → 624
= 1 unit → $$\frac{{624}}{{5000}}$$
Difference of Cost price $$ = \frac{{\left( {50 \times 14} \right) \times 624}}{{5000}} = 87.36$$
23
A shopkeeper bought 60 pencils at a rate of 4 for Rs. 5 and another 60 pencils at a rate of 2 for Rs. 3. He mixed all the pencils and sold them at a rate of 3 for Rs. 4. Find his gain or loss percentage.
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
Cost of one pencil = Rs. $$\frac{5}{4}$$
Cost of 60 pencil = $$\frac{5}{4}$$ × 60 = Rs. 75
Cost of single second-type pencil = Rs. $$\frac{3}{2}$$
Cost of 60 second-type pencil = $$\frac{3}{2}$$ × 60 = Rs. 90
Total cost price = 75 + 90 = Rs. 165
Selling price of one pencil = Rs. $$\frac{4}{3}$$
Total selling price = $$\frac{4}{3}$$ × 120 = Rs. 160
Total loss = 165 - 160 = Rs. 5
Loss % = $$ = \frac{5}{{165}} \times 100 = 3\frac{1}{{33}}\% $$
∴ The loss incurred is $$3\frac{1}{{33}}\% $$
24
A tea seller used to make 50% of profit by selling tea at Rs. 9 per cup. When the cost of ingredients increased by 25%, he started selling tea at Rs. 10 per cup. What is his profit percentage now?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
Selling price of tea = Rs. 9 per cup
Profit % = 50%
∴ Cost price of tea = 9 × $$\frac{{100}}{{150}}$$ = Rs. 6 per cup
New cost price of tea after 25% increased,
New cost price = 6 × $$\frac{{125}}{{100}}$$ = Rs. 7.50
New selling price = Rs. 10
∴ Profit = (10 - 7.5) = Rs 2.50
∴ Profit % $$ = \frac{{2.50}}{{7.50}} \times 100 = 33\frac{1}{3}\% $$
25
A man sells his goods at a certain price, 20% of which is his profit. If the price at which he buys the goods increases by 10% and he sells them at an 8% higher price, then what will be his profit percent (correct to one decimal place)?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
Let's assume that the cost price of the goods for the man is Rs. 100.
Given:
Profit = 20% of the selling price
Cost Price = Rs. 100
Profit = 20% of Selling Price
Profit = 0.2 × Selling Price
Selling Price = Cost Price + Profit
Selling Price = Rs. 100 + 0.2 × Selling Price
0.8 × Selling Price = Rs. 100
Selling Price = $$\frac{{{\text{Rs}}{\text{. }}100}}{{0.8}}$$
Selling Price = Rs. 125
So, the man sells the goods at Rs. 125.
Now, after the price at which he buys the goods increases by 10%, the new cost price will be:
New Cost Price = Rs. 100 + 10% of Rs. 100
New Cost Price = Rs. 100 + Rs. 10
New Cost Price = Rs. 110
He sells the goods at an 8% higher price, so the new selling price will be:
New Selling Price = Rs. 125 + 8% of Rs. 125
New Selling Price = Rs. 125 + Rs. 10
New Selling Price = Rs. 135
New Profit = New Selling Price - New Cost Price
New Profit = Rs. 135 - Rs. 110
New Profit = Rs. 25
Now, let's calculate the profit percentage based on the new selling price and the new cost price:
Profit Percentage = $$\frac{{{\text{Profit}}}}{{{\text{Cost Price}}}} \times 100$$
Profit Percentage = $$\frac{{25}}{{100}} \times 100$$
Profit Percentage ≈ 22.7%
Therefore, the man's profit percentage, correct to one decimal place, is approximately 22.7%.
26
A person sold 25 articles for Rs. 2,500 and incurred a loss of 10%. How many articles should he sell for Rs. 2,400 to make a profit of 20%?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
A person sold 25 article Rs. 2500
Selling price of 1 article $$ = \frac{{2500}}{{25}} = 100$$
Cost price of 1 article $$ = 100 \times \frac{{100}}{{90}} = \frac{{1000}}{9}$$
New selling price of 1 article = $$ = \frac{{1000}}{9} \times \frac{{120}}{{100}} = \frac{{400}}{3}$$
Number of articles sold in Rs. 2400 $$ = 2400 \div \frac{{400}}{3} = 18$$
27
A shopkeeper advertises for selling cloth at 7% loss. However, by using a false scale of length 1 metre he actually gains 24%. What will be the actual length he uses instead of 1 metre?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
Let the length of scale be 'x' metres
Let the cost price per metre of cloth be Rs. 100
Cost price of cloth with false scale Rs. 93 per metre and gains 24% profit
Cost price of x metre length cloth = 100x
According to the question,
⇒ 100x + 24% of 100x = 93
⇒ 100x + 24x = 93
⇒ 124x = 93
⇒ x = $$\frac{{93}}{{124}}$$
⇒ x = 0.75 metre
∴ The actual length he uses instead of 1 metre is 75 cm.
28
A person's salary was decreased by 50% and subsequently increased by 50% and then again increased by 100%. How much percentage does he loss or gain?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Let salary}} = 100 \cr & {\text{Then, }}100 \times \frac{{50}}{{100}} \times \frac{{150}}{{100}} \times \frac{{200}}{{100}} = 150\% \cr & {\text{Gain}} = 150 - 100 = \boxed{50\% } \cr} $$
29
A man sells two article at Rs. 9,975 each. He gain 5% on one article and loses 5% on the other. Find his overall gain or loss.
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
\[\begin{array}{*{20}{c}} {}&{\text{I}}&{{\text{II}}} \\ {{\text{Cost Price}} \to }&{{{20}_{ \times 19}}}&{{{20}_{ \times 21}}} \\ {{\text{Profit/Loss}} \to }&{ + {1_{ \times 19}}}&{ - {1_{ \times 21}}} \\ {{\text{Sales Price}} \to }&{{{21}_{ \times 19}}}&{{{19}_{ \times 21}}} \end{array}\]
21 × 19 unit → 9975
1 unit → 25
Loss = 2 unit = 2 × 25 = Rs. 50
30
A businessman cheats by using faulty weights, to the tune of 12% each time, when buying and selling material. What is the rise in his profit percentage using faulty weights only?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Profit }}\% = 12 + 12 + \frac{{12 \times 12}}{{100}} \cr & = 24 + 1.44 \cr & = 25.44\% \cr} $$