31
A dishonest dealer sells a product at 11% loss on cost price, but uses 22% less weight. What is his percentage profit or loss?
Answer & Solution
Answer: Option
B
Solution:
Let cost price = 100 × weight 78 = 7800
Sale price = 89 × weight 100 = 8900
Profit % = $$\frac{{1100}}{{7800}}$$ × 100 = 14.1% gain
Sale price = 89 × weight 100 = 8900
Profit % = $$\frac{{1100}}{{7800}}$$ × 100 = 14.1% gain
