41
When a plot is sold for Rs. 18700, the owner loses 15% . At what price must the plot be sold in order to gain 15% ?
Answer & Solution
Answer: Option
C
Solution:
Let the new S.P. be Rs. x
Then, 85 : 18700 = 115 : x
$$\eqalign{ & \Rightarrow x = \left( {\frac{{18700 \times 115}}{{85}}} \right) \cr & \Rightarrow x = 25300 \cr} $$
Then, 85 : 18700 = 115 : x
$$\eqalign{ & \Rightarrow x = \left( {\frac{{18700 \times 115}}{{85}}} \right) \cr & \Rightarrow x = 25300 \cr} $$