71
A shopkeeper sold an article offering a discount of 5% and earned a profit of 23.5% . What would have been the percentage of profit earned if no discount was offered ?
Answer & Solution
Answer: Option
C
Solution:
Let cost price be Rs. 100
Then, Selling Price = Rs. 123.50
Let marked price be Rs. x
Then,
$$\eqalign{ & \frac{{95}}{{100}}x = 123.50 \cr & \Rightarrow x = {\text{Rs}}{\text{.}}\left( {\frac{{12350}}{{95}}} \right) \cr & \Rightarrow x = {\text{Rs}}{\text{.130}} \cr} $$
Now, selling price = Rs. 130
Cost price = Rs. 100
∴ Profit % = 30%
Then, Selling Price = Rs. 123.50
Let marked price be Rs. x
Then,
$$\eqalign{ & \frac{{95}}{{100}}x = 123.50 \cr & \Rightarrow x = {\text{Rs}}{\text{.}}\left( {\frac{{12350}}{{95}}} \right) \cr & \Rightarrow x = {\text{Rs}}{\text{.130}} \cr} $$
Now, selling price = Rs. 130
Cost price = Rs. 100
∴ Profit % = 30%