ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

Arun bought toffees at 6 for a rupee. How many for a rupee he should sell to gain 20%?

Answer & Solution
Correct Answer: Option D
CP for one toffee = $$\frac{{100}}{6}$$
SP will be 20% above the CP.
So,
SP for one toffee = $$\frac{{100}}{6} \times 1.2 = \frac{{100}}{5} = 20$$
Thus, He should sell 5 toffee for Rs. 1 (100 paise)
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

2 Comments
ANIRUDH NAUTIYAL
ANIRUDH NAUTIYAL 9 years ago
cp of 6 toffees = rs 1
cp of 1 toffee =rs 1/6

sp of 1 toffee should be=1/6 + 20%(1/6)
=1/6 + 1/30 =1/5
sp of 1 toffee is =1/5
sp of 5 toffee is =1/5*5=1
Md Danish
Md Danish 9 years ago
Cant undetstand..xplain it again