?
By selling a bicycle for Rs. 2850, a shopkeeper gains 14% . If the profit is reduced to 8% then the selling price will be -
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Let the new S.P. be Rs. x
then, 114 : 2850 = 108 : x
$$\eqalign{ & \Rightarrow x = \left( {\frac{{2850 \times 108}}{{114}}} \right) \cr & \Rightarrow x = 2700 \cr} $$
then, 114 : 2850 = 108 : x
$$\eqalign{ & \Rightarrow x = \left( {\frac{{2850 \times 108}}{{114}}} \right) \cr & \Rightarrow x = 2700 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login