?
By selling an article, a man makes a profit of 25% of its selling price. His profit percent is = ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
According to the question,
25% of selling price
$$ = \frac{{1 \to {\text{Profit}}}}{{4 \to {\text{Selling price}}}}$$
Cost price = Selling price - Profit
Cost price = 4 - 1
Cost price = 3
$$\eqalign{ & {\text{Profit }}\% \cr & = \frac{{{\text{Profit}}}}{{{\text{Cost price}}}} \times 100 \cr & = \frac{1}{3} \times 100 \cr & = 33\frac{1}{3}\% \cr} $$
25% of selling price
$$ = \frac{{1 \to {\text{Profit}}}}{{4 \to {\text{Selling price}}}}$$
Cost price = Selling price - Profit
Cost price = 4 - 1
Cost price = 3
$$\eqalign{ & {\text{Profit }}\% \cr & = \frac{{{\text{Profit}}}}{{{\text{Cost price}}}} \times 100 \cr & = \frac{1}{3} \times 100 \cr & = 33\frac{1}{3}\% \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login