?
By selling an umbrella for Rs. 300, a shopkeeper gains 20%. During a clearance sale, the shopkeeper allows a discount of 10% on the marked price. His gain percent during the sale is -
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Marked price = Rs. 300
$$\eqalign{ & {\text{C}}{\text{.P}}{\text{.}} = {\text{Rs}}{\text{.}}\left( {\frac{{100}}{{120}} \times 300} \right) \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}{\text{.250}}{\text{}} \cr} $$
Sale price = 90% of Rs. 300 = Rs. 270
$$\eqalign{ & \therefore {\text{ Required gain }}\% \cr & {\text{= }}\left( {\frac{{20}}{{250}} \times 100} \right)\% \cr & = 8\% \cr } $$
$$\eqalign{ & {\text{C}}{\text{.P}}{\text{.}} = {\text{Rs}}{\text{.}}\left( {\frac{{100}}{{120}} \times 300} \right) \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}{\text{.250}}{\text{}} \cr} $$
Sale price = 90% of Rs. 300 = Rs. 270
$$\eqalign{ & \therefore {\text{ Required gain }}\% \cr & {\text{= }}\left( {\frac{{20}}{{250}} \times 100} \right)\% \cr & = 8\% \cr } $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login