?
By selling two articles for Rs. 800, a person gains the cost price of three articles. The profit percent is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Selling price of 2 → 800
1 → 400
Let cost price of one article = x
Gain at 2 articles = 3x
1 article = $$\frac{{3{\text{x}}}}{2}$$
Selling price = x + $$\frac{{3{\text{x}}}}{2} = \frac{{5{\text{x}}}}{2}$$

Profit % = $$\frac{3}{2}$$ × 100 = 150%
1 → 400
Let cost price of one article = x
Gain at 2 articles = 3x
1 article = $$\frac{{3{\text{x}}}}{2}$$
Selling price = x + $$\frac{{3{\text{x}}}}{2} = \frac{{5{\text{x}}}}{2}$$

Profit % = $$\frac{3}{2}$$ × 100 = 150%
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login