ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

Due to 25% fall in the rate of eggs one can buy 2 dozen eggs more than before by investing Rs. 162. The the original rate per dozen of the eggs is = ?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
25% fall we get 2 dozen eggs extra
∴ 25% = 2 dozen
100% = 8 dozen (new quantity)
So, old quantity = 8 - 2 = 6 dozen
$${\text{Rate}} = \frac{{162}}{6} = {\text{Rs}}{\text{. }}27$$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.