?
If by selling an article for Rs. 390 a shopkeeper gains 20%, then the cost is = ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
$$20\% = \frac{{1 \to {\text{Profit}}}}{{5 \to {\text{CP}}}}$$
Selling price = 6 units → 390
$$\eqalign{ & {\text{5 units }} \to \frac{{390 \times 5}}{6} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 325 \cr} $$
Selling price = 6 units → 390
$$\eqalign{ & {\text{5 units }} \to \frac{{390 \times 5}}{6} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 325 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login