?
In one hour, a boat goes 11 km/hr along the stream and 5 km/hr against the stream. The speed of the boat in still water (in km/hr) is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Speed in still water
= $$\frac{1}{2}$$(11 + 5) kmph
= 8 kmph
= $$\frac{1}{2}$$(11 + 5) kmph
= 8 kmph
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Logindistance=16km
time= 1Hour +1 hour=2 hours
therefore, speed = 16/2 or 1/2×16
here is where the half is coming from
stream-speed of boat= 5 km/h
___________________________
2(stream) =16km/h
so stream =16/2 km/h
=8km/h