?
List price of a book is Rs. 100. A dealer sells three such books for Rs. 274.50 after allowing discount at a certain rate, find the rate of discount = ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Given,
= MRP of book = Rs. 100
= Selling price of 3 books = Rs. 274.50
= Selling price of 1 book = Rs. 91.50
Discount on each book
= 100 - 91.50 = Rs. 8.50
Therefore discount %
$$\eqalign{ & = \frac{{8.50}}{{100}} \times 100\,\% \cr & = 8.50\,\% \cr} $$
= MRP of book = Rs. 100
= Selling price of 3 books = Rs. 274.50
= Selling price of 1 book = Rs. 91.50
Discount on each book
= 100 - 91.50 = Rs. 8.50
Therefore discount %
$$\eqalign{ & = \frac{{8.50}}{{100}} \times 100\,\% \cr & = 8.50\,\% \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login