?
Nikita bought 30 kg of wheat at the rate of Rs. 9.50 per kg of wheat and the same amount of wheat at the rate Rs. 8.50 per kg and mixed them. She sold the mixture at the rate of Rs. 8.90 per kg. Her total profit or loss in the transaction was = ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
According to the question
Cost Price
= 30 × 9.50 + 30 × 8.50
= 30[9.50 + 8.50]
= 30 × 18
= Rs. 540
Selling Price
= 60 × 8.90
= Rs. 534
Loss = Cost price - Selling price
= 540 - 534
= Rs. 6
Cost Price
= 30 × 9.50 + 30 × 8.50
= 30[9.50 + 8.50]
= 30 × 18
= Rs. 540
Selling Price
= 60 × 8.90
= Rs. 534
Loss = Cost price - Selling price
= 540 - 534
= Rs. 6
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login