?
Speed of a along and against the current are 14 kms/hr and 8 kms/hr respectively. The speed of the current is?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
S + W = 14 . . . . . . (i)
S - W = 8 . . . . . . . .(ii)
_________________
from equation (i) & (ii)
S = 11 km/hr, W = 3 km/hr
Speed of current = 3 km/hr
S - W = 8 . . . . . . . .(ii)
_________________
from equation (i) & (ii)
S = 11 km/hr, W = 3 km/hr
Speed of current = 3 km/hr
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login