?
The cost of setting up a magazine is Rs. 2800. The cost of paper and ink etc is Rs. 80 per 100 copies and printing cost is Rs. 160 per 100 copies. In last month 2000 copies were printed but only 1500 copies could be sold at Rs. 5 each. Total 25% profit on the sale price was realized. There is one more resource of income from magazine which is advertising. What sum of money obtained from the advertising in magazine?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Set up cost = Rs. 2800
Paper etc = Rs. 1600
Printing cost = Rs. 3200
Total cost = Rs. 7600
Total sale price = 1500 × 5 = 7500
Let amount obtained from advertising be x then,
(7500 + x) - 7600 = 25% of 7500
x = 1975
Paper etc = Rs. 1600
Printing cost = Rs. 3200
Total cost = Rs. 7600
Total sale price = 1500 × 5 = 7500
Let amount obtained from advertising be x then,
(7500 + x) - 7600 = 25% of 7500
x = 1975
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Logintotal cost = 7600
profit =( sale price-cost price)/cost price = (7500 + x) - 7600 = 25% of 7500
x = 1975
(7500 + x) - 7600 = 25% of 7500
x = 1975
how it comes?
So, total printing cost for 2000 copies,
= (160 * 2000)/100 = Rs. 3200.
Printing cost = Rs. 3200
didnot get this statement