?
The cost price of an article is 80% of its marked price for sale. How much per cent does the tradesman gain after allowing a discount of 12%?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Let the marked price = Rs. 100
Then the cost price = 80% of 100 = Rs. 80
After allowing 12% discount on MP,
SP become = Rs. 88.
% profit = $$\frac{{8 \times 100}}{{80}}$$ = 10%
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
LoginMP : SP = 25 : 22
So profit% = (2*100)/20 = 10%