?
The profit earned by selling an article for Rs. 832 is equal to the loss incurred when the article is sold for Rs. 448. What will be the selling price of the article if it is sold at a 10% loss?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
SP1 = 832
SP2 = 448
CP - SP1 = SP2 - CP
CP - 832 = 448 - CP
2CP = 448 + 832
2CP = 1280
CP = 640
New SP = 640 \[ \times \frac{{90}}{{100}}\] = 576 Answer
SP2 = 448
CP - SP1 = SP2 - CP
CP - 832 = 448 - CP
2CP = 448 + 832
2CP = 1280
CP = 640
New SP = 640 \[ \times \frac{{90}}{{100}}\] = 576 Answer
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login