?
The speed of a boat in still water in 15 km/hr and the rate of current is 3 km/hr. The distance travelled downstream in 12 minutes is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Speed downstream
= (15 + 3) kmph
= 18 kmph
Distance travelled
= $$\left( {18 \times \frac{{12}}{{60}}} \right)$$ km
= 3.6 km
= (15 + 3) kmph
= 18 kmph
Distance travelled
= $$\left( {18 \times \frac{{12}}{{60}}} \right)$$ km
= 3.6 km
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login