?
Two - third of a consignment was sold at a profit of 5% and the remainder at a loss of 2%. If the total profit was Rs. 400. Then the value of the consignment was = ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
The best way is to go through option. Consider option (A)
Total profit =
$$\eqalign{ & 15000 \times \frac{2}{3} \times 5\% \cr & = 15000 \times \frac{2}{3} \times \frac{5}{{100}} \cr & = 500 \cr} $$
Total loss =
$$\eqalign{ & 15000 \times \frac{1}{3} \times 2\% \cr & = 15000 \times \frac{1}{3} \times \frac{2}{{100}} \cr & = 100 \cr} $$
Net gain = ( 500 - 100 ) = Rs. 400
Hence: option (A) is correct.
Total profit =
$$\eqalign{ & 15000 \times \frac{2}{3} \times 5\% \cr & = 15000 \times \frac{2}{3} \times \frac{5}{{100}} \cr & = 500 \cr} $$
Total loss =
$$\eqalign{ & 15000 \times \frac{1}{3} \times 2\% \cr & = 15000 \times \frac{1}{3} \times \frac{2}{{100}} \cr & = 100 \cr} $$
Net gain = ( 500 - 100 ) = Rs. 400
Hence: option (A) is correct.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login