ExamVeda
Login
Home
Problems on Trains
?

Two trains are moving in opposite directions @60 km/hr and 90 km/hr. Their lengths are 1.10 km and 0.9 km respectively. The time taken by the slower train to cross the faster train in second is?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
$$\eqalign{ & {\text{Relative speed}} \cr & {\text{ = (60 + 90) km/hr}} \cr & {\text{ = }}\left( {150 \times \frac{5}{{18}}} \right){\text{m/sec}} \cr & {\text{ = }}\left( {\frac{{125}}{3}} \right){\text{m/sec}} \cr & {\text{Distance coverd}} \cr & {\text{ = (1}}{\text{.10 + 0}}{\text{.9)km}} \cr & {\text{ = 2 km}} \cr & {\text{ = 2000 m}}{\text{}} \cr & {\text{Required time}} \cr & {\text{ = }}\left( {2000 \times \frac{3}{{125}}} \right)\sec \cr & = 48{\text{ sec}}\cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.