ExamVeda
Login
Home
Problems on Trains
?

Two trains of equal lengths takes 10 seconds and 15 seconds respectively to cross a telegraph post. If the length of each train be 120 miters, in what time ( in seconds) will they cross each other traveling in opposite direction?

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
$$\eqalign{ & {\text{Speed of the train}} \cr & {\text{ = }}\left( {\frac{{120}}{{10}}} \right){\text{ m/sec}} \cr & {\text{ = 12 m/sec}} \cr & {\text{Speed of the second train}} \cr & {\text{ = }}\left( {\frac{{120}}{{15}}} \right){\text{ m/sec}} \cr & {\text{ = 8 m/sec}} \cr & {\text{Relative speed}} \cr & {\text{ = (12 + 8)m/sec}} \cr & {\text{ = 20 m/sec}} \cr & \therefore {\text{Required time}} \cr & {\text{ = }}\frac{{\left( {120 + 120} \right)}}{{20}}\,\sec \cr & = 12\,\sec \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.