ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

Vanita bought a watch with 25% discount on the selling price. If the watch cost her Rs. 780, What is the original selling price of the watch?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
Let the original S.P. of the watch be Rs. x.
Then,
$$\eqalign{ & = 75\% {\text{ of }}x = 780 \cr & \Rightarrow x = \left( {\frac{{780 \times 100}}{{75}}} \right) \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 1040 \cr & = {\text{Rs}}{\text{. }}1040 \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.