ExamVeda
Login
Home
21
The difference between the compound interest and simple interest on Rs. x at 8.5% per annum for 2 years is Rs. 28.90. The value of x is
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
$$\eqalign{ & 28.90 = x{\left( {\frac{{8.5}}{{100}}} \right)^2} \cr & 28.90 = \frac{{x \times 8.5 \times 8.5}}{{10000}} \cr & 1.7 = \frac{{x \times 0.5 \times 8.5}}{{10000}} \cr & 0.1 \times 10000 = x \times 0.5 \times 0.5 \cr & x = {\text{Rs}}{\text{. }}4000 \cr} $$
22
There is a 60% increase in an amount in 5 years at simple interest. What will be the compound interest on Rs. 6,250 for two years at the same rate of interest, when the interest is compounded yearly?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
Compound Interest mcq question image
$${\text{Rate }}\% = \frac{{60}}{5} = 12\% $$
Compound Interest mcq question image
$$159 \to 159 \times 10 = 1590$$
23
A loan has to be returned in two equal yearly instalments each of Rs. 44,100. If the rate of interest is 5% p.a., compounded annually, then the total interest paid is:
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
5% = $$\frac{1}{{20}}$$
\[\begin{array}{*{20}{c}} {}&{{\text{Principal}}}&{}&{{\text{Installment}}}&{} \\ {{{\text{I}}^{{\text{st}}}}{\text{ year}} \to }&{{{20}_{ \times 21}}}&:&{{{21}_{ \times 21}}}&{} \\ {{\text{I}}{{\text{I}}^{{\text{nd}}}}{\text{ year}} \to }&{400}&:&{441}&{ \to 44100} \end{array}\]
1 unit → 100
Principal = 400 + 420 = 820
Total installment = 441 × 2 = 882
Interest = 882 - 820
= 62 × 100   [1 unit = 100]
= 6200
24
Aman borrows Rs. 18,000 and undertakes to pay back with compound interest at a rate of 20% annually in two equal yearly instalments. The amount of each instalment is:
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
No explanation is given for this question. Let's Discuss on Board
25
A money lender borrows money at 6% per annum and pays the interest at the end of the year. He lends it at 8% per annum compound interest compounded half-yearly and receives the interest at the end of the year. In this way, he gains Rs. 108 a year. The amount of money he borrows, is:
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
\[\left. \begin{gathered} {\text{Rate of interest}} = 6\% {\text{ year}} \hfill \\ {\text{Rate of interest}} = 8\% {\text{ year}} \hfill \\ \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 4\% {\text{ half year}} \hfill \\ {\text{Net rate}} = 4 + 4 + \frac{{16}}{{100}} = 8.16\% \hfill \\ \end{gathered} \right)\begin{array}{*{20}{c}} {2.16\mu \to 10800} \\ {1\mu \to 50} \\ {100\mu \to {\mathbf{5000}}} \end{array}\]
26
A sum amount to Rs. 7,562 in 4 years and to Rs. 8,469.44 in 5 years at a certain rate percent per annum, when the interest is compounded yearly. The rate of interest is:
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
$$\eqalign{ & 7562\,\_\_\_\_\_\_\_\_\,8469.44 \cr & {\text{Rate of interest}} = \frac{{907.44}}{{7562}} \times 100 = 12\% \cr} $$
27
A sum of Rs. 12,000 amounts to Rs. 20,736 in 3 years at a certain rate percent per annum interest compounded annually. What will amount of the same sum to in 2 years at the same rate on compound interest?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
Compound Interest mcq question image
Amount in 2 years $$ \to 12000 \times \frac{6}{5} \times \frac{6}{5} = 17280$$
28
At what percent is the annual compound interest rate taken such that a certain sum amounts to its 16 times in 4 years?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
Compound Interest mcq question image
$$ \Rightarrow {\text{Rate}} = \frac{1}{1} \times 100 = 100{\text{ Answer}}$$
29
A sum of Rs. 10,500 amounts to Rs. 13,650 in 2 years a certain rate percent annum simple interest. The same sum will amount to what in 1 year at the same rate, if the interest in compounded half yearly (nearest to Rs. 1)
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
\[P = 10500\xrightarrow{{\,\,\,\,\,2{\text{ year}}\,\,\,\,\,}}13650\]
$$\eqalign{ & 2{\text{ year}} \to 3150 \cr & 3150 = \frac{{10500 \times R \times 2}}{{100}} \cr & R = 15\% \cr & A = 10500{\left( {1 + \frac{{15}}{{200}}} \right)^2} \cr & = 10500 \times \frac{{215 \times 215}}{{200 \times 200}} \cr & = \frac{{105 \times 43 \times 43}}{{16}} \cr & = 12134 \cr} $$
30
A person borrowed some money on compound interest and returned it in 3 equal annual instalments. If the rate of interest is 15% per annum and the annual instalment is Rs. 12,167, then find the sum borrowed.
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
No explanation is given for this question. Let's Discuss on Board