ExamVeda
Login
Home
31
A trader marked the price of his commodity so as to include a profit of 25%. He allowed discount of 16% on the marked price. His actual profit was -
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
Let Cost price be Rs. 100
Then,
Marked price = Rs. 125
Selling price = 84% of Rs. 125
$$\eqalign{ & {\text{ = Rs}}{\text{.}}\left( {\frac{{84}}{{100}} \times 125} \right) \cr & = {\text{Rs}}{\text{.105}}{\text{}} \cr} $$
∴ Profit % = (105 - 100)% = 5%
32
The cost price of a radio is Rs. 600. The 5% of the cost price is charged towards transportation. After adding that, if the net profit to be made is 15%, then the selling price of the radio must be = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
According to the question,
Cost price of the radio = Rs. 600
5% of cost price is charged
$$\eqalign{ & = \frac{5}{{100}} \times 600 \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 30}} \cr} $$
∴ Total cost price = 600 + 30 = Rs. 630
To gain 15% then selling price
$$\eqalign{ & = 630 + \frac{{15}}{{100}} \times 630 \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 724}}{\text{.50}} \cr} $$
33
A shopkeeper purchased a TV for Rs. 2000 and a radio for Rs. 750. He sells the TV at a profit of 20% and the radio at a loss of 5%. The total loss or profit is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Cost}}\,{\text{price}}\,{\text{of}}\,{\text{TV}} = {\text{Rs}}{\text{.}}\,2000 \cr & {\text{Profit}}\% = 20\% \cr & {\text{Selling}}\,{\text{price}}\,{\text{of}}\,{\text{TV}} \cr & = 2000 + \left( {\frac{{20}}{{100}} \times 2000} \right) \cr & = 2000 + 400 \cr & = {\text{Rs}}{\text{.}}\,2400 \cr & {\text{Similarly,}} \cr & {\text{Selling}}\,{\text{price}}\,{\text{of}}\,{\text{radio}} \cr & = 750 - \left( {\frac{5}{{100}} \times 750} \right) \cr & = 750 - 37.5 \cr & = {\text{Rs}}{\text{.}}\,712.5 \cr & {\text{Thus,}}\,{\text{total}}\,{\text{cost}}\,{\text{price}} \cr & = 2000 + 750 \cr & = \text{Rs.}\,2750 \cr & {\text{and}}\,{\text{total}}\,{\text{Selling}}\,{\text{price}} \cr & = 2400 + 712.5 \cr & = {\text{Rs}}{\text{.}}\,3112.5 \cr & \therefore {\text{Gain}} = 3112.5 - 2750 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}{\text{.}}\,362.50 \cr} $$
34
A fruit seller buys 240 apples for Rs. 600. Some of these apples are rotten and are thrown away. He sells the remaining apples at Rs. 3.50 each and makes a profit of Rs. 198. The % of apples thrown away are ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
Let the number of bad apples = x
Cost price of (240 - x) apples = Rs. 600
Selling Price of (240 - x) apples
= Rs. 3.50 × (240 - x)
According to the question,
⇒ 3.50 × (240 - x) - 600 = 198
⇒ x = 12
So, % of apples thrown away are
$$\eqalign{ & x\% = \frac{{12}}{{240}} \times 100\% \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 5\% \cr} $$

Alternate :
Selling price of apples
= 600 + 198 = 798
Number of apples sold
$$\eqalign{ & = \frac{{798}}{{3.50}} = 228 \cr & \% {\text{ of apples thrown}} \cr & {\text{ = }}\frac{{240 - 228}}{{240}} \times 100 \cr & = \frac{{12}}{{240}} \times 100 \cr & = 5\% \cr} $$
35
A tradesman marks his goods 30% above the C.P. If he allows a discount of $$6\frac{1}{4}$$ %, then his gain percent is -
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Let C}}{\text{.P}}{\text{. be Rs}}{\text{.100}}{\text{.}} \cr & {\text{Then, }} \cr & {\text{marked price = Rs}}{\text{.130}}{\text{.}} \cr & {\text{Selling Price}} \cr & {\text{ = }}\left( {100 - \frac{{25}}{4}} \right)\% {\text{ of Rs}}{\text{.130}} \cr & {\text{ = Rs}}{\text{.}}\left( {\frac{{375}}{{400}} \times 130} \right) \cr & = {\text{Rs}}{\text{.121}}{\text{.875}}{\text{.}} \cr & \therefore {\text{ Profit }}\% \cr & {\text{ = }}\left( {121.875 - 100} \right)\% \cr & {\text{ = 21}}{\text{.875}}\% \cr & {\text{ = }}\frac{{21875}}{{1000}}{\text{ }}\% \cr & {\text{ = 21}}\frac{7}{8}\% \cr} $$
36
A shopkeeper earns a profit of 12% on selling a book at 10% discount on the printed price. The ratio of the cost price and the printed price of the book is -
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
Let the printed price be Rs. 100
S.P. = 90% of Rs. 100 = Rs. 90
$$\eqalign{ & {\text{C}}{\text{.P}}{\text{. = Rs}}{\text{.}}\left( {\frac{{100}}{{112}} \times 90} \right) \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}{\text{.}}\frac{{4500}}{{56}} \cr & \therefore {\text{ CP}}:{\text{Printed price}} \cr & {\text{ = }}\frac{{4500}}{{56}}:100 \cr & = 45:56 \cr} $$
37
Pawan kaul earns 15 percent on an investment but loses 10 percent on another investment. If the ratio of two investments is 3 : 5, then the combined loss percent is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
Let the total first investment is 300 and the second is 500.
Total Investment = 300 + 500 = 800
15% profit on 1st investment = 300 + 15% of 300 = 300 + 45 = 345
10% loss on 2nd investment = 500 - 10% of 500 = 500 - 50 = 450
Now total amount = 345 + 450 = 795
Total loss = 800 - 795 = 5
% loss = $$\frac{5}{{800}} \times 100 = \frac{5}{8}\% $$
∴ % loss = $$ \frac{5}{8}\% $$
38
A trader sells two bullocks for Rs. 8400 each, neither losing nor gaining in total. If he sold of one of the bullocks at a gain of 20%, the other is sold at a loss of = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
Total selling price of two bullocks = 8400 + 8400 = 16800
∴ Cost price of first bullock = 8400 × $$\frac{{100}}{{120}}$$ = Rs. 7000
According to the question, there is no profit or loss.
∴ Cost price of second bullock = 16800 – 7000 = Rs. 9800
Selling price of second bullock = Rs. 8400
∴ Loss = 9800 – 8400 = Rs. 1400
∴ Percentage loss on second bullock
$$\eqalign{ & = \frac{{1400}}{{9800}} \times 100\% \cr & = \frac{{100}}{7}\% \cr & = 14\frac{2}{7}\% \cr} $$
39
By selling an article at $$\frac{3}{4}$$ of selling price, a trader incurred a loss of 10%. The Profit/loss percentage, when it is sold at the original selling price, is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Let cost price of the article}} = 100 \cr & 10\% \,{\text{loss}} \cr & {\text{Therefore}}\,S{P_1} = 100 - 10 = 90 \cr & \frac{{{\text{Original Selling Pric}}{{\text{e}}_2}}}{{{\text{Reduced Selling Pric}}{{\text{e}}_1}}} = \frac{4}{3} \cr & 3{\text{ units}} = 90 \cr & {\text{1 unit}} = 30 \cr & {\text{4 units}} = 30 \times 4 = 120 \cr & \therefore {\text{Profit }}\% = \frac{{20}}{{100}} \times 100 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 20\% \cr} $$
40
A showroom owner sells a leather jacket for Rs. x and claims to make a profit of 10%. He plans to have a stall in the trade fair and marks the same jacket at Rs. 2x. At the stall,he allows a discount of 20%. What will be the percentage profit that he will make at the trade fair?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{S}}{\text{.P}}{\text{. = Rs}}{\text{. }}x \cr & {\text{Profit = 10}}\% \cr & {\text{C}}{\text{.P}}{\text{. = Rs}}{\text{.}}\left( {\frac{{100}}{{110}} \times x} \right) \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{ Rs}}{\text{.}}\frac{{10x}}{{11}} \cr & {\text{M}}{\text{.P}}{\text{. = Rs}}{\text{. }}2x, \cr & {\text{Discount = 20}}\% {\text{}} \cr} $$
S.P. at trade fair = 80% of Rs. 2x
$$\eqalign{ & {\text{ = Rs}}{\text{.}}\left( {\frac{{80}}{{100}} \times 2x} \right) \cr & = {\text{Rs}}{\text{.}}\frac{{8x}}{5} \cr & {\text{Profit = Rs}}{\text{.}}\left( {\frac{{8x}}{5} - \frac{{10x}}{{11}}} \right) \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}{\text{.}}\frac{{38x}}{{55}} \cr & \therefore {\text{ Profit }}\% \cr & {\text{ = }}\left( {\frac{{38x}}{{55}} \times \frac{{11}}{{10x}} \times 100} \right)\% \cr & = 76\% \cr} $$