ExamVeda
Login
Home
71
A person sells an article for a loss of 18 percent. If he increases the selling price by Rs. 144 and decreases the cost price by 30 percent, then there is profit of 20 percent. What is the original selling price?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
Profit and Loss mcq question image
2 unit → 144
1 unit → 72
82 unit → 82 × 72 = 5904
Hence, original selling price = 5904
72
Remi earns a profit of 20% on selling an article at a certain price. If she sells the article for Rs. 8 more, she will gain 30%. What is the original cost price of 16 such articles?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
Profit and Loss mcq question image
Cost price of 1 article = 80
Cost price of 16 article = 80 × 16 = Rs. 1280
73
A Microwave oven is sold in Hyderabad for Rs. M. A retailer, Elahi from Hyderabad went to Madras and bought it for 25% less (when compared to the price in Hyderabad). He spends Rs. 1.000 on transport to bring it from Madras to Hyderabad. He sold it in Hyderabad for Rs. M making a profit of 10%. Find the value of M (in Rs.).
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
$$25\% = \frac{1}{4}$$
Let price in Madras is 3x and Hyderabad 4x = M
Now, According to the question,
3x + 1000 is the cost price when it is taken from Maderas
Now,
$$\eqalign{ & \left( {3x + 1000} \right)\frac{{110}}{{100}} = 4x \cr & 33x + 11000 = 40x \cr & 7x = 11000 \cr & {\text{M}} = 4x = \frac{{11000 \times 4}}{7} = 6285.7 \cr} $$