ExamVeda
Login
Home
81
Raghavan purchased a scooter at $$\frac{{13}}{{15}}$$ of its selling price and sold it at 12% more than its selling price. His gain is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{According to the question,}} \cr & {\text{Cost price}} = \frac{{13}}{{15}}{\text{ Selling price}} \cr & \frac{{{\text{Cost price}}}}{{{\text{Selling price}}}} = \frac{{13}}{{15}} \cr} $$
If they sold 12% more then its, old selling price.
So, new selling price is
$$\eqalign{ & = 15 + \frac{{12}}{{100}} \times 15 \cr & = 16.8 \cr} $$
∴ Profit = Selling price - Cost price
              = 16.8 - 13
              = 3.8
$$\eqalign{ & {\text{Profit }}\% = \frac{{3.8}}{{13}} \times 100 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 29\frac{3}{{13}}\% \cr} $$
82
Two - third of a consignment was sold at a profit of 5% and the remainder at a loss of 2%. If the total profit was Rs. 400. Then the value of the consignment was = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
The best way is to go through option. Consider option (A)
Total profit =
$$\eqalign{ & 15000 \times \frac{2}{3} \times 5\% \cr & = 15000 \times \frac{2}{3} \times \frac{5}{{100}} \cr & = 500 \cr} $$

Total loss =
$$\eqalign{ & 15000 \times \frac{1}{3} \times 2\% \cr & = 15000 \times \frac{1}{3} \times \frac{2}{{100}} \cr & = 100 \cr} $$
Net gain = ( 500 - 100 ) = Rs. 400
Hence: option (A) is correct.
83
A man buys some articles at Rs. P per dozen and sells them at Rs. $$\frac{{\text{P}}}{8}$$ per price. His profit percent is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
According to the question,
Cost price of 12 articles = Rs. P
Selling price of 1 article
$$ = {\text{Rs}}{\text{.}}\frac{{\text{P}}}{8}$$
Selling price of 12 articles
$$\eqalign{ & = \frac{{\text{P}}}{8} \times 12 \cr & = \frac{3}{2}{\text{P}} \cr & {\text{Profit}} = {\text{SP}} - {\text{CP}} \cr} $$
$$\eqalign{ & = \frac{{3{\text{P}}}}{2} - {\text{P}} \cr & = \frac{{3{\text{P}} - 2{\text{P}}}}{2} \cr & = \frac{{\text{P}}}{2} \cr} $$
$$\eqalign{ & \operatorname{Profit} \% = \frac{{\text{P}}}{{\frac{2}{{\text{P}}}}} \times 100 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = \frac{1}{2} \times 100 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 50\% \cr} $$
84
Vanita bought a watch with 25% discount on the selling price. If the watch cost her Rs. 780, What is the original selling price of the watch?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
Let the original S.P. of the watch be Rs. x.
Then,
$$\eqalign{ & = 75\% {\text{ of }}x = 780 \cr & \Rightarrow x = \left( {\frac{{780 \times 100}}{{75}}} \right) \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 1040 \cr & = {\text{Rs}}{\text{. }}1040 \cr} $$
85
In a sale, perfume is available at a discount of 15% on the selling price. If the perfume's discounted selling price is Rs. 3675.40, what was the original selling price of the perfume?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
Let the original S.P. of the perfume be Rs. x.
Then,
$$\eqalign{ & {\text{85}}\% {\text{ of }}x = {\text{3675}}{\text{.40}} \cr & \Rightarrow x{\text{ = }}\left( {\frac{{3675.40 \times 100}}{{85}}} \right) \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 4324 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}{\text{. }}4324 \cr} $$
86
By selling an article, a man makes a profit of 25% of its selling price. His profit percent is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
According to the question,
25% of selling price
$$ = \frac{{1 \to {\text{Profit}}}}{{4 \to {\text{Selling price}}}}$$
Cost price = Selling price - Profit
Cost price = 4 - 1
Cost price = 3
$$\eqalign{ & {\text{Profit }}\% \cr & = \frac{{{\text{Profit}}}}{{{\text{Cost price}}}} \times 100 \cr & = \frac{1}{3} \times 100 \cr & = 33\frac{1}{3}\% \cr} $$
87
A cloth merchant sold half of his cloth at 20% profit, half of the remaining cloth at 20% loss and the rest was sold at its cost price. In the total transaction, his gain or loss will be = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Let}}\,{\text{CP}}\,{\text{of}}\,{\text{whole}}\,{\text{be}}\,{\text{Rs}}{\text{.}}\,x \cr & {\text{CP}}\,{\text{of}}\,\frac{1}{2}\,{\text{stock}} = {\text{Rs}}{\text{.}}\,\frac{x}{2} \cr & {\text{CP}}\,{\text{of}}\,\frac{1}{4}\,{\text{stock}} = {\text{Rs}}{\text{.}}\,\frac{x}{4} \cr} $$
$${\text{Total }}\,{\text{SP}}$$
$$ = \,\left[ {\left( {120\% \,{\text{of}}\,\frac{x}{2}} \right) + \left( {80\% \,{\text{of}}\,\frac{x}{4}} \right) + \frac{x}{4}} \right]$$
$$\eqalign{ & = \left( {\frac{{3x}}{5} + \frac{x}{5} + \frac{x}{4}} \right) \cr & = {\text{Rs}}{\text{.}}\,\frac{{21x}}{{20}} \cr & {\text{Gain}} = {\text{Rs}}{\text{.}}\,\left( {\frac{{21x}}{{20}} - x} \right) = {\text{Rs}}{\text{.}}\,\frac{x}{{20}} \cr & \therefore {\text{Gain}}\% = \left( {\frac{x}{{20}} \times \frac{1}{x} \times 100} \right)\% \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 5\% \cr} $$
88
The difference between the selling price of an article at a profit of 15% and at a profit of 10% is Rs. 10. The cost price of the article is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
Let cost price of an article be Rs. x
According to the question,
$$\eqalign{ & x + \frac{{15}}{{100}}x - \left( {x + \frac{{10}}{{100}}x} \right) = 10 \cr & \Rightarrow \frac{{15x - 10x}}{{100}} = 10 \cr & \Rightarrow \frac{{5x}}{{100}} = 10 \cr & \Rightarrow 5x = 1000 \cr & \therefore x = 200 \cr} $$
Hence. cost price of an article is Rs. 200
89
An article was sold for Rs. y after giving a discount of x%. Then, its list price is ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
Let the list price be Rs. z.
$$\eqalign{ & \therefore \left( {100 - x} \right)\% {\text{ of z}} = {\text{y}} \cr & \Rightarrow \left( {\frac{{100 - x}}{{100}}} \right) \times {\text{z}} = {\text{y}} \cr & \Rightarrow {\text{z}} = \left( {\frac{{100{\text{y}}}}{{100 - x}}} \right) \cr} $$
90
Jatin bought a refrigerator with 20% discount on the labelled price. Had he bought it with 25% discount, he would have saved Rs. 500. At what price did he buy the refrigerator ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
Let the labelled price be Rs. x.
Then,
(80% of x) - (75% of x) = 500
⇒ 5% of x = 500
$$\eqalign{ & \Rightarrow x = \left( {\frac{{500 \times 100}}{5}} \right) \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 10000 \cr & = {\text{Rs}}{\text{. }}10,000 \cr} $$
∴ Purchase is = 10000 - 20% of 10000
= Rs.8000