51
Cost price of 12 oranges is equal to the selling price of 9 oranges and the discount on 10 oranges is equal to the profit on 5 oranges. What is the percentage point difference between the profit percentage and discount percentage?
Answer & Solution
Answer: Option
B
Solution:
Ratio of selling price and Cost Price,
SP : CP = 12 : 9 =4 : 3
Profit of 3 oranges = Rs. 1 (Let CP = Rs. 1)
Profit = $$\frac{1}{3}$$ = 33.33%
and, Discount = 11.11%
Since,
CP : SP : MP = 3 : 4 : 4.5
Profit doubles that of discount.
So, % point discount = 33.33% - 11.11% = 22.22% point.
Detail Explanation:
12 C.P = 9 S.P,
So profit % = $$\frac{{12\,{\text{C}}{\text{.P}}{\text{.}} - 9\,{\text{C}}{\text{.P}}{\text{.}}}}{{9\,{\text{C}}{\text{.P}}{\text{.}}}}$$ = 33.33.
Then it is said that,
5 SP - 5 CP = 10 MP -10 SP
From that we get relation between MP and SP, that is,
27 SP = 24 MP(With help of 12 CP = 9 SP)
THEN DISCOUNT % = $$\frac{{{\text{MP}} - {\text{SP}}}}{{{\text{MP}}}}$$ = 11.11%
So, % point discount = 33.33% - 11.11% = 22.22%
SP : CP = 12 : 9 =4 : 3
Profit of 3 oranges = Rs. 1 (Let CP = Rs. 1)
Profit = $$\frac{1}{3}$$ = 33.33%
and, Discount = 11.11%
Since,
CP : SP : MP = 3 : 4 : 4.5
Profit doubles that of discount.
So, % point discount = 33.33% - 11.11% = 22.22% point.
Detail Explanation:
12 C.P = 9 S.P,
So profit % = $$\frac{{12\,{\text{C}}{\text{.P}}{\text{.}} - 9\,{\text{C}}{\text{.P}}{\text{.}}}}{{9\,{\text{C}}{\text{.P}}{\text{.}}}}$$ = 33.33.
Then it is said that,
5 SP - 5 CP = 10 MP -10 SP
From that we get relation between MP and SP, that is,
27 SP = 24 MP(With help of 12 CP = 9 SP)
THEN DISCOUNT % = $$\frac{{{\text{MP}} - {\text{SP}}}}{{{\text{MP}}}}$$ = 11.11%
So, % point discount = 33.33% - 11.11% = 22.22%